Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

KORONA I WIANKI


b_200_131_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_korona.gifŚw. Anna podczas ukazania się Małgorzacie Błażkowej w 1510 r. zostawiła cztery wieńce, które od początku otaczano szczególną troską. Były one znakiem prawdziwości objawienia Świętej . Gdy Bogdan Prostyński przybył na miejsce objawienia i zobaczył wspomniane wieńce podniósł je z ławeczki i powiesił na krzyżu u stóp którego się znajdowały . Na podstawie dokumentów archiwalnych wiadomo, że były one wykonane z jednego z rodzajów byliny . Roślina ta ma dwieście gatunków. W Polsce siedem z nich rośnie dziko na polanach leśnych czy nieużytkach (np. piołun, bylica pospolita, estragon) . W przeszłości bylicą ozdabiano domy na Podlasiu i Mazowszu, stosowano ją w lecznictwie, a także wkładano w tzw. snopek na uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia.

Pierwszy cud w Prostyni jest związany z tymi wieńcami. Według opisu znajdującego się w Księdze Cudów, pewna kobieta z pobliskiego Morzyczyna cierpiąca przez trzy lata na bóle głowy, gdy dowiedziała się o objawieniach poszła do Prostyni i wzięła wieniec wiszący oddzielnie, który św. Anna pozostawiła na swą pamiątkę. Jednak zanim do domu odeszła usłyszała głos: "Służebnico nie będziesz zdrową, dopóki ten wieniec na swoje miejsce nie odniesiesz". Gdy wieniec wrócił na swoje miejsce kobieta natychmiast wyzdrowiała. Miało to miejsce w 1511 r.

Ks. S. Obłoza na podstawie dokumentów istniejących jeszcze na początku XX w. pisze, że: "Wierni przybywający na miejsce objawienia, po odprawieniu modłów, z uszanowaniem całowali je i czołem dotykali, przywiązując do nich moc cudownych uzdrowień, oraz błogosławieństw Boskich. Współcześni, a szczególnie pleban z Kossowa, do którego w owym czasie Prostyń należała, aby one wianki uchronić od profanacyji i zniszczenia, złożyli do skrzyneczki drewnianej z wierzchem szklanym. Po ukończeniu budowy kościołów uroczyście wprowadzili takowe do Kościoła Trójcy Świętej i na wielkim ołtarzu umieścili, a po nabożeństwie kapłan dawał wiernym do ucałowania. W roku 1514, niewiadomy ofiarodawca sprawił koronę srebrną, dosyć skromną, wewnątrz wydrążoną, do której przeniesiono wianki święte i szczelnie w niej zamknięte zostały. Koronę tą, zwaną świętej Anny, kapłan przybrany w komżę i stułę w większe uroczystości, dotykał czyli wkładał na głowy ludu pobożnego. Zwyczaj ten zachowuje się do dnia dzisiejszego, ale tylko raz do roku. Po skończeniu nabożeństwa czterdziestogodzinnego, w uroczystość Trójcy Świętej, kapłan dotyka głów koroną św. Anny, na który to obrzęd lud oczekuje z religijnem uszanowaniem i pospolicie nazywa koronacyą".
b_150_209_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_nakladanie_korony.jpg
Szereg wzmianek w inwentarzach parafianych potwierdza fakt, że wewnątrz srebrnej korony św. Anny zostały umieszczone pozostałości po wieńcach, które zostawiła ta Święta . W 1903 r. ks. Obłoza przy renowacji korony znalazł tam jeszcze niewielkie pozostałości po wspomnianych wiankach i na powrót je tam umieścił.

Bardzo stara tradycja tzw. koronacji prostyńskiej, czyli błogosławienia koroną św. Anny zachowała się do współczesności i jeszcze bardziej się rozwinęła. O ile na początku obecnego stulecia błogosławiono w ten sposób tylko raz w roku o tyle na końcu wieku wszyscy pielgrzymi, którzy o to proszą mogą zawsze dostąpić tego przywileju .

PROSTYŃSKIE KOZY


b_200_134_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_kozy.jpgPodczas odpustów w Prostyni od dawna sprzedawane są kozy z ciasta. Zwyczaj ten nawiązuje do podania, które głosi, że kozy pierwsze spostrzegły cudowną Statuę. Głośnym beczeniem zwabiły ludzi, którzy w nadbużańskich krzakach odnaleźli piękną rzeźbę.

"Kozy prostyńskie" mają również swe uzasadnienie w historii. Unici Podlascy, prześladowani po upadku Powstania Styczniowego, licznie przybywali na odpust do Prostyni, aby przystąpić do sakramentów świętych. Dla zmylenia carskich urzędników udawali handlarzy kóz.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90