Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

OPIS CUDOWNEJ STATUYTrójca Święta przedstawiona jest w zwartej kompozycji rzeźbiarskiej.

b_200_272_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_trojca.jpg


b_100_140_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_bog-ojciec.jpgBóg Ojciec - postać centralna, największa, siedzi na tronie w pozie hieratycznej ubrany w płaszcz królewski koloru złotego z granatowym podbiciem i suknię koloru amarantowego, pod szyją widać srebrną koszulę. Jego oblicze dostojne z długim siwym zarostem okalają długie siwe włosy,

b_100_142_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_tiara.jpgNa głowie postaci Boga Ojca jest metalowa tiara wyzłocona galwanicznie zawierająca kamienie szlachetne różnych kolorów. Została ona nałożona na małą drewnianą koronę, stanowiącą jedność z opisywaną figurą . Nogi obute w spiczaste ciżmy koloru czarnego. Tron ma podział trójdzielny, wyścielony jest poduszką z pomponami na rogach (widoczne po obu stronach postaci).

Figura Boga Ojca ma wymiary 125 x 80 cm. Jest wykonana z jednego kloca klinowanego. Szaty bogato rzeźbione, są liczne wywinięcia i łamane płaszczyzny. Płaszcz jest pozłocony płatkowym złotem dukatowym a koszula posrebrzana. Połacie szat pozłacanych bez rozwinięcia, wymiary; 20 x 22 cm, 40 x 20 cm, 60 x 60 cm. Wymiary wywinięcia szaty posrebrzonej; 40 x 30 cm, 50 x 40 cm (koszula). Jedna poła płaszcza Boga Ojca udrapowana fałdami ułożona jest na Jego kolanach i spada ku dołowi. Stanowi ona tło dla postaci Chrystusa przybitego do krzyża który podtrzymuje Ojciec dotykając palcami przebitych dłoni Syna.

b_100_141_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_syn_bozy.jpgKrzyż jest w kształcie litery "T". W czasie potopu szwedzkiego krucyfiks uległ częściowemu zniszczeniu, lecz ubytki uzupełniono w XVIII w. Nad belką pionową znajduje się tabliczka, na której widnieją rzeźbione litery INRI. (Wcześniejsza tabliczka została dodana najprawdopodobniej po potopie szwedzkim. Różniła się ona znacznie od całej kompozycji statuy, w związku z tym artysta plastyk p. Stanisław Juszczak wykonał nową tabliczkę przy okazji konserwacji figury w 1985 r. ). Ciało Chrystusa wyprostowane, głowa o długich włosach pochylona nieco ku prawemu ramieniu, podbródek z lekkim zarostem oparty o klatkę piersiową. Głowa opleciona jest bardzo obszerną koroną cierniową, a na jej szczycie umieszczone są trzy trójdzielne promienie (korona i promienie pozłacane). Nogi Chrystusa przebite gwoździem, prawa spoczywa na lewej. Skromne perizonium złocone przepasuje biodra postaci. Rzeźba Zbawiciela ma wymiary 83 x 71 cm (rozpiętość krzyża).

b_100_70_16777215_00_http___www.parafiaprostyn.pl_images_stories_grafika_duch_swiety.jpgNad krzyżem na tabliczce znajduje się gołąbek (postać Ducha Świętego), skrzydła nieco uniesione, wyraźnie zaznaczone pióra. Jest on koloru srebrnego. Główka wzniesiona do góry, dzióbek wyciągnięty w stronę Boga Ojca; szyję otacza aureola złocistych promieni. Sprawia to wrażenie, że Duch Święty łączy Osobę Boga Ojca i Syna Bożego w jedną całość.

Rzeźba jest wykonana z drewna lipowego. Współczesne elementy metalowe prostyńskiego Tronu Łaski, prawdopodobnie nie pochodzą z gotyku . Być może tiara, korona cierniowa i gołębica w ciągu wieków mogły być zastępowane nowymi. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić duże podobieństwo prostyńskego Tronu Łaski do późnogotyckich rzeźb Wita Stwosza. Szczególnie postać Chrystusa, z podkreśleniem korony cierniowej przypomina postać Zbawiciela na krzyżu z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Podobnie rysy twarzy Ojca, udrapowanie szat, buty sugerują podobieństwo do rzeźb z jego warsztatu. Nie przeczy temu czas powstania rzeźby.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90