OPIS CUDOWNEJ STATUY
Trójca Święta przedstawiona jest w zwartej kompozycji rzeźbiarskiej.
Bóg Ojciec - postać centralna, największa, siedzi na tronie w pozie hieratycznej ubrany w płaszcz królewski koloru złotego z granatowym podbiciem i suknię koloru amarantowego, pod szyją widać srebrną koszulę. Jego oblicze dostojne z długim siwym zarostem okalają długie siwe włosy,
Na głowie postaci Boga Ojca jest metalowa tiara wyzłocona galwanicznie zawierająca kamienie szlachetne różnych kolorów. Została ona nałożona na małą drewnianą koronę, stanowiącą jedność z opisywaną figurą . Nogi obute w spiczaste ciżmy koloru czarnego. Tron ma podział trójdzielny, wyścielony jest poduszką z pomponami na rogach (widoczne po obu stronach postaci).
Figura Boga Ojca ma wymiary 125 x 80 cm. Jest wykonana z jednego kloca klinowanego. Szaty bogato rzeźbione, są liczne wywinięcia i łamane płaszczyzny. Płaszcz jest pozłocony płatkowym złotem dukatowym a koszula posrebrzana. Połacie szat pozłacanych bez rozwinięcia, wymiary; 20 x 22 cm, 40 x 20 cm, 60 x 60 cm. Wymiary wywinięcia szaty posrebrzonej; 40 x 30 cm, 50 x 40 cm (koszula). Jedna poła płaszcza Boga Ojca udrapowana fałdami ułożona jest na Jego kolanach i spada ku dołowi. Stanowi ona tło dla postaci Chrystusa przybitego do krzyża który podtrzymuje Ojciec dotykając palcami przebitych dłoni Syna.
Krzyż jest w kształcie litery "T". W czasie potopu szwedzkiego krucyfiks uległ częściowemu zniszczeniu, lecz ubytki uzupełniono w XVIII w. Nad belką pionową znajduje się tabliczka, na której widnieją rzeźbione litery INRI. (Wcześniejsza tabliczka została dodana najprawdopodobniej po potopie szwedzkim. Różniła się ona znacznie od całej kompozycji statuy, w związku z tym artysta plastyk p. Stanisław Juszczak wykonał nową tabliczkę przy okazji konserwacji figury w 1985 r. ). Ciało Chrystusa wyprostowane, głowa o długich włosach pochylona nieco ku prawemu ramieniu, podbródek z lekkim zarostem oparty o klatkę piersiową. Głowa opleciona jest bardzo obszerną koroną cierniową, a na jej szczycie umieszczone są trzy trójdzielne promienie (korona i promienie pozłacane). Nogi Chrystusa przebite gwoździem, prawa spoczywa na lewej. Skromne perizonium złocone przepasuje biodra postaci. Rzeźba Zbawiciela ma wymiary 83 x 71 cm (rozpiętość krzyża).
Nad krzyżem na tabliczce znajduje się gołąbek (postać Ducha Świętego), skrzydła nieco uniesione, wyraźnie zaznaczone pióra. Jest on koloru srebrnego. Główka wzniesiona do góry, dzióbek wyciągnięty w stronę Boga Ojca; szyję otacza aureola złocistych promieni. Sprawia to wrażenie, że Duch Święty łączy Osobę Boga Ojca i Syna Bożego w jedną całość.
Rzeźba jest wykonana z drewna lipowego. Współczesne elementy metalowe prostyńskiego Tronu Łaski, prawdopodobnie nie pochodzą z gotyku . Być może tiara, korona cierniowa i gołębica w ciągu wieków mogły być zastępowane nowymi. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić duże podobieństwo prostyńskego Tronu Łaski do późnogotyckich rzeźb Wita Stwosza. Szczególnie postać Chrystusa, z podkreśleniem korony cierniowej przypomina postać Zbawiciela na krzyżu z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Podobnie rysy twarzy Ojca, udrapowanie szat, buty sugerują podobieństwo do rzeźb z jego warsztatu. Nie przeczy temu czas powstania rzeźby.