Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.W poniedziałek 10.06 wspominaliśmy 108 Błogosławionych Męczenników z czasów II wojny światowej. Z trenu naszej Diecezji byli to błogosławieni: Antoni Beszta – Borowski, Mieczysław Bohatkiewicz, Edward Grzymała, Władysław Maćkowiak, Michał Woźniak – kapłani oraz s. Maria Kazimiera Wołowska. Z tej to racji jest dziś w Wólce Okrąglik Odpust związany w/w męczennikami – to tytuł naszej kaplicy w Wólce i wprowadzenie relikwii bł. ks. Beszty- Borowskiego – suma odpustowa dziś o godz. 1030.
2.Dziś Msza św. w kaplicy w Rytelach o godz. 800.
3.Zaprawszamy na Nieszpory i procesję wokół kościoła od poniedziałku do czwartku o godz. 1730.
4.Tradycyjnie w środę 22.06. będziemy w Prostyni gościć XXIII Konną Pielgrzymkę Ochotniczego Szwadronu 10 Pułku Ułanów Litewskich z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę. Ułani pielgrzymi odprawią o godz. 1100 w Bazylice Mszę św. Prosimy panie o ofiarowanie ułanom ciasta, ew. mogą być ogórków małosone – te wiktuały proszę dostarczyć na plebanię przeddzień, bądź w środę rano.
5.W czwartek 23 czerwca modlimy się za ojców – Dzień Ojca. W tym też dniu wspominamy liturgicznie świeto św. Jana Chrzciciela.
6.Również w czwartek 23 czerwca zakończenie Oktawy Bożego Ciała. O godz. 1730 Msza św. i po Mszy ostatnie w tym roku Nieszpory i procesja wokół kościoła. Po procesji błogosławieństwo małych dzieci, ziół i kwiatów.
7.W piątek 24 czerwca obchodzimy Liturgiczną Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu nie ma postu; Msze św. będą w naszym kościele odprawione o godz. 700, i 1730.
8.W piątek też zakońcenie roku szkolnego i katechetycznego na Mszy św. o godz. 800.
9.W sobotę wspominamy Niepokalane Serce NMP.
10.Za tydzień w niedzielę 26.06 będą w naszej Parafii zberane ofiary na budowę kaplicy w Korczewie w par. Knychówek – przyjedzie ksiądz, który będzie zbieraał ofiary i wygłosi do nas kazania.
11.Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej procesji Bożego Ciała i w sposób godny szli za Chrystusem ulicą naszej wsi. Dziękuję więc: dziewczynkom sypiącym kwiaty, chłopcom I - komunijnym i ministrantom oraz pocztom sztandarowym Ochotniczych Straży Pożarnych z : Prostyni, Treblinki i Grądów oraz druhom strażakom z tych wymienionych jednostek i z Wólki Okrąglik. Druhom strażakom, którzy tradycyjnie już nieśli baldachim; Bóg zapłać niosącym chorągwie i paniom idącym ze świecami; dziękuję wszystkim tym, którzy przygotowali ołtarzyki. Dziękuję p. organiście Arturowi i p. zakrystianowi Piotrowi.
12.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
13.Od poniedziałku wznawiamy remont organów. Bóg zapłać! tym wszystkim, którzy już złożyli ofiary na remont organów – i prosimy w miarę możności o wpłaty od tych, którzy jeszcze tego nie uczynili.

1.Dziś na Sumie o godz. 1200 kończymy nasz Odpust Parafialny Trójcy Przenajświętszej i trzydniowe Nabożeństwo Eucharystyczne. Po Sumie będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła – na procesję zapraszamy strażaków z OSP Prostyń; po procesji nałożenie koron. Jutro tj. w poniedziałek już odpustu nie będzie. Bóg zapłać ks. dr Zygmuntowi Jagiełło z Zamościa za przeprowadzenie naszego Nabożeństwa Eucharystycznego
2.Dziś kończymy czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
3.Dziś w obu kaplicach: Rytelach i w Wólce Mszy św. nie będzie.
4.Jutro imieniny ks. Bpa Seniora Antoniego Dydycza – polećmy Dostojnego Solenizanta w naszych modlitwach Panu Bogu; natomioast o godz. 1500 jutro różaniec i procesja fatimska w Kiełczewie.
5.W tym tygodniu wypadają nastepujące wspomnienia: we wtorek 14.06 bł. Michała Kozala – Bpa i M.; w piątek 17.06 św. br. Alberta Chmielowskiego – zakonnika.
6.W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 900 , 1100 i 1800 . Uroczysta Msza św. w tym dniu będzie odprawiona w Bazylice o godz. 1100. Po Mszy św. wyruszy procesja eucharystyczna przez wieś – początek od kościoła, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. I ołtarz przy Ośrodku Zdrowia – miejsce objawień św. Anny; II ołtarz przy szkole; III ołtarz w miejscu, gdzie stał I kościół w Prostyni i IV ołtarz przy kapliczce św. Anny obok naszego kościoła. Mam nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych znajdą się chętni parafianie, aby przygotować cztery ołtarze na procesję Bożego Ciała.
7.Przypominam, że udział w procesji jest wyznaniem naszej wiary w obecność Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie – wspólna modlitwa i śpiewy będą tego wyrazem.
8.Prosimy też o udekorowanie na procesję Bożego Ciała swoich domów, szczególnie przy trasie procesji.
9.Na Boże Ciało w obu kaplicach: Rytelach i w Wólce nie będzie Mszy św.
10.Od piątku rozpoczynamy Oktawę Bożego Ciała i Nieszpory Eucharystyczne – w Bazylice kolejność odprawiania będzie nastepująca: o godz. 1730 będzie Msza św., później Nieszpory, a po nich przez całą Oktawie Bożego Ciała procesja eucharystyczna wokół kościoła – prosimy dzieci i biorących udział w procesji, aby przychodzić na Nieszpory i procesję.
11.W niedziele za tydzień będą zmienione godziny odprawiania Mszy św. w kaplicach: w Rytelech będzie o godz. 800 ; w Wólce Odpust i Msza św. O godz. 1030.
12.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.

1.Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Św. Kto jest dziś w stanie łaski uświęcającej, za pobożne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź…” możne zyskać odpust zupełny. Również dziś niedziela adoracyjna. Adoracja o od godz. 840 – przewodniczy KŻR z Poniatowo, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła – do procesji zapraszamy strażaków z OSP z Grądy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
2.Dziś też na Mszy św. o godz. 900 jest rocznica I Komunii dzieci z kl. IV, którzy byli w ub. roku u I Komunii. W dniu dzisiejszym wypada 31 rocz. utworzenia przez Jana Pawła II Diecezji Drohiczyńskiej (05.06.1991r).
3.Jutro Uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła, Głównej Patronki naszej Diecezji i II Dzień Uroczystości Zesłania Ducha Św.. Msze św. jutro w Bazylice będą odprawione o godz. 900 i 1800. W kaplicach: w Rytelach o godz. 1015 ; w kaplicy w Wólce o godz. 1100.
4.W czwartek po Zesłaniu Ducha Św. obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana – modlimy się o powołania.
5.W piątek 10 czerwca br. Mszą św. o godz. 1600 rozpoczynamy trzydniowe Nabożeństwo Eucharystyczne połączone z Odpustem Trójcy Przenajświętszej – tytuł naszej Parafii. Nabożeństwo Eucharystyczne będzie trwało od popłudnia w piątek 10.06., przez całą sobotę 11.06. i zakończymy Odpust w niedzielę 12.06 na uroczystej Sumie o godz. 1200 – (w poniedziałek już nie będzie Odpustu!!!). 

6.W obu kaplicach: w Wólce Okrąglik i w Rytelach Święckich w niedzielę 12.06 i na Boże Ciało 16.06 nie będzie Mszy św. – parafianie tych wsi, którzy modlą się w kaplicach zaproszeni są do Prostyni.
7.W piątek 10.06 po Mszy św. o godz. 1600 będzie procesja żałobna na cmentarzu grzebalnymproszę uprzadkować groby swoich bliskich zmarłych i nie wyrzucać śmieci za ogrodzenie cmentarza!!!
8.W niedzielę za tydzień 12 czewca w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
9.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
10.Bóg zapłać piękną postawę i zaangażowanie rodzicom i młodzieży, która wczoraj przystąpiła do Bierzmowania.

1.Dziś obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i dziś na Mszy św. o godz. 1100 uroczysta I Komunia Św. dzieci z klas III.
2.Od poniedziałku do soboty będzie trwał dla dzieci I- komunijnych tzw. Biały Tydzień – dzieci będą uczestniczyły we Mszy św. i w nabożeństwie od poniedziałku do piątku o godz. 1730, zaś w sobotę o godz. 800 zakończenie Białego Tygodnia.
3.Jeszcze przez dwa ostatnie dni bezpośrednio po Mszy św. o godz.1730 w Bazylice są odprawiane Nabożeństwa Majowe – zachęcamy do uczestnictwa w Nabożeństwach Majowych.
4.We wtorek liturgiczne świeto Nawiedzenia NMP i zakończenie odrapwiania nabożeństw majowych. W tym dniu o godz. 1600 także spowiedź młodzieży i ich świadków, którzy w tym tygodniu w sobote przystapią do Bierzmowania.
5.W środę (01.06) Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym też dniu rozpoczniemy odprawianie Nabożeństw Czerwcowych w Bazylice zawsze po Mszy św. wieczornej o godz. 1800.
6.Także I Środa miesiąca. W środę po nabożeństwie czerwcowym będzie Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
7.I czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do kapłaństwa i zakonów. Po Mszy św. wieczorem nabożeństwo czerwcowe zastąpi adorację Akcji Katolickiej, a po adoracji będzie spotkanie w salce na plebanii.
8.Również w tym tygodniu I piątek miesiąca – Msze św. o Najśw. Sercu P. Jezusa w Bazylice o godz. 700 i 1730. W kaplicy w Wólce o godz. 1500.
9.W piątek od godz. 900 będziemy odwiedzać chorych w ich domach.
10.W piątek o godz. 1530 przygotowanie dzieci z kl. IV do rocznicy Komunii Sw. (też będzie spowiedź dzieci z kl. IV).
11.I sobota miesiąca Msza św. ku czci Niepokalanego Seca NMP w bazylice o godz. 800 i nabożeństwo pierwszej soboty. W Rytelach I sobota o godz. 900.
12.W sobotę 04.06 o godz. 1200 młodzież z naszej Parafii przystąpi do sakramentu Bierzmowania.
13.W niedzielę za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Św. i niedziela adoracyjna. Adoracja o od godz. 840 – przewodniczy KŻR z Poniatowo, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła – do procesji zapraszamy strażaków z OSP z Grądy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
14.Także w niedzielę za tydzień na Mszy św. o godz. 900 będzie rocznica I Komunii dzieci z kl. IV, którzy byli w ub. roku u Komunii.
15.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.

1.Dziś dzień Batyfikacji Pauliny Jaricot – Apostołki Żywego Różańca – święto dla KŻR.
2.Dziś na Mszy św. o godz. 1100 będziemy modlić się za OSP z Prostyni w 102 rocznicę jej powstania – Gminny Dzień Strażaków.
3.W dniach 23, 24 i 25 maja wypadają kwartałowe dni modlitw o dobre urodzaje, o łaskę deszczu i za kraje głodujące.
4.We wtorek 24 maja NMP, Wspomożycielki Wiernych
5.W środę 25 maja wypada Dzień Modlitw o Świętość Życia kapłanów i 28 Rocznica śmierci ks. bpa Władysław Jędruszuka pierwszego Bpa Diecezji Drohiczyńskiej – niech dobry Bóg da mu niebo.
6.W czwartek Dzień Matki – wszystkie mamy zapraszamy w tym dniu na Nabożeństwo Majowe, które będzie odprawiane w ich intencji.
7.W piątek rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha św.
8.W piątek też 27 maja spowiedź dzieci I – Komunijnych, ich rodziców i chrzestnych o godz. 1600.
9.Za tydzień w niedzielę 29.05 Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i na Mszy św. o godz. 1100 uroczysta I Komunia Św. dzieci z klas III.
10.Za tydzień w niedzielę 29.05 Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Msza św. w Rytelach będzie o godz. 1100
11.Podajemy do wiadomości, że rocznica dzieci z kl. IV, którzy byli w ub. roku u I Komunii będzie w niedzielę za dwa tygodnie tj. 05.06 na Mszy św. o godz. 900.
12.W piątek 27.05 odbędą się święcenia diakonatu, a w sobotę 28.05 święcenia kapłańskie w naszej katerze drohiczyńskiej o godz. 1000. Nowo wyświeconych diakonów i kapłanów polećmy już dziś naszej gorącej modlitwie.
13.Zapraszamy na Nabożeństwa Majowe, które są odprawiane w Bazylice zawsze o godz. 1800 (w dni powszednie najpierw o godz.1730 Msza św.). Zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w Nabożeństwach Majowych – jest to wyraz naszej miłości do Matki Bożej.
14.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90