Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2022_P6160209.JPGUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, po uroczystym odpuście Trójcy Przenajświętszej. Jest świętem nakazanym. W tym roku było to 16 czerwca. O godz. 11.00 w bazylice prostyńskiej została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko.

 

On też wygłosił do zebranych kazanie. Nawiązał do słów pieśni: „Zróbcie Mu miejsce. Pan idzie z nieba”. Zwrócił także uwagę na cuda eucharystyczne, które dokonują się także w czasach współczesnych.  W nabożeństwie wzięli udział strażacy z Grądów, Prostyni i Treblinki ze swoimi pocztami sztandarowymi. Po Mszy wyruszyła procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy przygotowanych w miejscowości parafialnej. Pierwszy ołtarzyk znajdował się w miejscu objawienia się świętej Anny, drugi przy pomniku Jana Pawła II na terenie szkoły, trzeci - w miejscu, gdzie znajdował się pierwszy prostyński kościół, obecnie jest to kapliczka z figurą Jezusa skazanego na śmierć. Czwarty ołtarzyk wyznaczała kapliczka świętej Anny, naprzeciwko bramy do kościoła. Według tradycji, tam zatrzymał się wóz, wiozący świętą. Przy każdym ołtarzu czytana była ewangelia i śpiewana suplikacja „Święty Boże”. W uroczystości brali udział księża: proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk i ks. Paweł Hryniewicki oraz strażacy OSP z terenu parafii, dzieci pierwszokomunijne, dzieci niosące poduszki, młodzież i dorośli niosący chorągwie, panie z zapalonymi świecami adorujące Najświętszy Sakrament, mieszkańcy parafii Prostyń i goście. Przy ostatnim ołtarzu proboszcz podziękował tym, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg procesji. Następnie wszyscy udali się do bazyliki, gdzie odśpiewany został hymn „Te Deum” i pieśń „Przed tak wielkim sakramentem”. Uroczystość zakończyło zasłonięcie Cudownej Statuy.

 

FOTORELACJA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90