Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2022_DSC01099.JPG„Jedyny Boże, w Osobach Troisty,

któryś był, jesteś i będziesz na wieki.
Bądź uwielbiony Boże wiekuisty,
za miłość Twoją i wierną opiekę”
Pieśń śpiewana w Prostyni.

Już od setek lat uroczystości odpustowe w Prostyni gromadzą tłumy wiernych, którzy przybywają tu, aby pokłonić się Trójcy Przenajświętszej i prosić o łaski. Tradycyjny odpust rozpoczął się w piątek 10 czerwca Mszą Świętą za zmarłych i procesją na cmentarz. Potem, aż do niedzielnego popołudnia Cudowna Statua była osłonięta dla pielgrzymów i parafian. Od piątku do soboty pomiędzy nabożeństwami trwały wielogodzinne indywidualne modlitwy, adoracje prowadzone przez mieszkańców poszczególnych wsi oraz członków Kółek Różańcowych, Kościoła Domowego i Akcji Katolickiej. Tegorocznym rozważaniom odpustowym przewodniczył ks. Zygmunt Jagiełło z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, doktor prawa kanonicznego,
W sobotę 11 czerwca przed Tron Łaski przybyły piesze pielgrzymki z Kamionny i Stoczka oraz z Sadownego, łącznie prawie 150 osób. W progach sanktuarium utrudzonych, ale szczęśliwych pątników przywitał ks. Paweł Hryniewicki, prostyński wikariusz. Pielgrzymi mimo zmęczenia na kolanach adorowali ołtarz. Następnie wzięli udział we Mszy Świętej, po której dostąpili koronacji Koronami świętej Anny. W trakcie wieczornych adoracji został odśpiewany Apel Jasnogórski. O godz. 22.00 przy blasku oświetlonej bazyliki odbyła się Droga Krzyżowa wokół świątyni, której przewodniczył głoszący nauki odpustowe ks. Zygmunt Jagiełło. Podczas nabożeństw i adoracji parafianie i pielgrzymi mieli możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty. W sobotę dla osób chorych i starszych odprawiona została też Msza Święta z Sakramentem Namaszczenia Chorych.
O północy miała miejsce tradycyjna Pasterka ku czci Trójcy Świętej. W tym nocnym nabożeństwie, jak co roku, wzięli udział ułani X Pułku Ułanów Litewskich z pobliskich Zarąb Kościelnych pod wodzą st. wachmistrza ks. Andrzeja Dmochowskiego. Mszę Świętą koncelebrowaną odprawili: ks. kan. Józef Poskrobko, ks. Andrzej Dmochowski i ks. kan. Krzysztof Maksimiuk.
Centralną uroczystością odpustowej niedzieli 12 czerwca była Msza Święta koncelebrowana o godz. 12.00. Głównym celebransem był ks. prał. kan. płk. Bogdan Radziszewski – Wikariusz Generalny Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Koncelebransami byli: ks. kan. Marek Wróblewski – proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej, ks. kan. Stanisław Wojciechowski – senior z Sadownego, ks. kan. Mieczysław Rzepniewski – senior z parafii Klichy. Przed Tron Łaski przybyli także: ks. Marian Dobrowolski – proboszcz parafii Kamionna, ks. Marek Dąbrowski – proboszcz parafii Jerzyska, ks. Piotr Legacki – proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej, ks. Marek Siekierko – misjonarz z Kamerunu, ks. Wojciech Wdowiński – wikariusz z parafii Kamionna, pielgrzymka piesza z Małkini Górnej, pielgrzymka autokarowa z Warszawy, Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Broku, pielgrzymi z Konfraterni św. Jakuba Starszego Apostoła przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, parafianie oraz wielu pielgrzymów indywidualnych z różnych stron Polski. Kazanie do licznie zebranych skierował ks. Zygmunt Jagiełło. Dotyczyło ono istoty Trójcy Świętej. Ksiądz zwrócił uwagę, że znak krzyża towarzyszy człowiekowi przez całe życie i wszystko cokolwiek robi, robi w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Bóg jest jednością, miłością, wiarą i nadzieją. Wspiera ludzi i opiekuje się nimi w trudnych czasach. Człowiek, którzy powierzy się Bogu, nie zginie. Uroczystości odpustowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół bazyliki i radosny śpiew „Te Deum”. Przed błogosławieństwem ks. kan. Józef Poskrobko, kustosz sanktuarium, dziekan łochowski podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. Po Mszy odbył się tradycyjny obrzęd koronacji Koronami świętej Anny.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90