Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2022_DSCF0621.JPGTegoroczna Wielkanoc obchodzona była 17 kwietnia. Uroczystość rozpoczęła się przy pustym grobie Pańskim w bazylice. Następnie na zewnątrz wyruszyła procesja i trzykrotnie okrążyła kościół. Na czele procesji szli strażacy niosąc krzyż z czerwoną stułą, zapalony paschał, figurę Zmartwychwstałego Jezusa i figurkę świętego Floriana.

Dalej podążały strażackie poczty sztandarowe, chorągwie, dzieci i młodzież z poduszeczkami procesyjnymi, panie z kółek różańcowych z zapalonymi świecami, dziewczynki sypiące kwiatki, ministranci i księża: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk i ks. Paweł Hryniewicki. Pod baldachimem, w asyście strażaków ks. kan. Józef Poskrobko niósł monstrancję. Następnie szli licznie zgromadzeni parafianie i goście. Po wejściu do bazyliki odśpiewany został hymn „Te Deum”i rozpoczęła się Msza Święta celebrowana przez ks. kan. Józefa Poskrobko. On też wygłosił kazanie wielkanocne. Mówił o problemach współczesnych chrześcijan, nawiązał również do trudnej sytuacji w Ukrainie. W liturgii czynny udział brali parafianie, którzy czytali lekcje i modlitwę wiernych oraz śpiewali psalm.
Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Triduum Paschalnego oraz Rezurekcji, m.in.: strażakom z OSP z terenu parafii za sprawowaniu wart przy grobie Pańskim i udział w procesji rezurekcyjnej oraz księdzu seniorowi Krzysztofowi Maksimiukowi za pomoc w posłudze kapłańskiej.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90