Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2022_DSCF0510.JPGTradycją trzeciego dnia Triduum Paschalnego jest świecenie pokarmów w koszyczkach wielkanocnych i wieczorne uczestnictwo w Liturgii Wielkiej Soboty. Jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Od rana przy grobie Chrystusa trwały adoracje, czuwali również strażacy z terenu parafii Prostyń.


Uroczystość Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 19.00. Podczas Liturgii Światła przed bazyliką prostyńską poświęcony został ogień i zapalony paschał. Następnie wszyscy procesyjnie udali się do kościoła, gdzie od paschału zapalili swoje świece. Po odśpiewaniu Exsultetu nastąpiła Liturgia Słowa. Przedstawiciele parafian odczytali 9 fragmentów Pisma Świętego i zaśpiewali 8 psalmów. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu w bazylice rozbrzmiały dzwony, a wraz z organami kościelnymi popłynął radosny śpiew „Alleluja!”. Kolejna część to Liturgia Chrzcielna, podczas której odbyło się poświecenie wody. Wreszcie nastąpiła Liturgia Eucharystyczna. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz Parafii Prostyń, dziekan łochowski, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk - senior prostyński, ks. Sylwester Gałach pochodzący z tejże parafii i ks. Paweł Hryniewicki – miejscowy wikariusz.
Wieczorne adoracje trwały do godz. 23.00.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90