Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2022_DSCF0476.JPG

Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W Kościele jest to szczególny czas - pamiątka męki i śmierci Jezusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy świętej. Wielki Piątek jest dla wiernych dniem szczególnej zadumy i refleksji.


W tzw. ciemnicy, gdzie wystawiony był Najświętszy Sakrament przez cały dzień można było modlić się i rozważać mękę Chrystusa. Wieczorem w kościele odbyła się Liturgia Męki Pańskiej. Ma ona głęboką symbolikę. Na początku ksiądz celebrans leżał przez chwilę krzyżem przed ołtarzem, a wierni klęczeli w ciszy. Nabożeństwo rozpoczęło się Liturgią Słowa - czytany był opis Męki Pańskiej. Następnie była Adoracja Krzyża. Kapłan częściowo odsłaniał zakryty jeszcze w czasie postu krzyż, śpiewając: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, a wierni odpowiedzieli: „Pójdźmy z pokłonem”.Wszyscy wierni podchodzili do krzyża i klękając oddawali cześć Panu Jezusowi na krzyżu. Po adoracji wiernym udzielona została Komunia święta.
Zwieńczeniem liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do Adoracji. Przez całą sobotę aż do niedzielnej Mszy rezurekcyjnej wierni mogą tam się modlić.

 

zdjęcia

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90