Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2022_DSCF9814.JPGOd piątku 1 kwietnia do niedzieli 3 kwietnia w parafii Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni trwały rekolekcje wielkopostne. Przewodniczył im ks. kan. Krzysztof Kisielewicz, proboszcz i kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim.


Podczas piątkowych rekolekcji w szkołach uczniowie oglądali filmy: w klasach I-III był to film „Opowieść o Jezusie”, w klasach IV-VI - „Fatima”, a najstarsi uczniowie z klas VII i VIII oglądali film „Spotkanie”. O godz. 10.00 spod Pomnika Jana Pawła II przy szkole w Prostyni wyruszyła Droga Krzyżowa, którą prowadził ks. Paweł Hryniewicki, wikariusz parafii Prostyń. W czytanie rozważań poszczególnych stacji włączyli się uczniowie tejże szkoły. W piątek kazanie rekolekcyjne dotyczyło pułapek, jakie zastawia szatan na człowieka. Pozornie wydają się one atrakcyjne i miłe, jednak stanowią wielkie zagrożenie. Wieczorem w bazylice odprawiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji rekolekcji i o pokój na Ukrainie. Następnie miała miejsce Droga Krzyżowa i Msza Św. rekolekcyjna.
Sobotnie rozważania dotyczyły ciągłej obecności Boga w życiu człowieka. Ksiądz rekolekcjonista zwracał uwagę na krzyż, który symbolizuje mękę Jezusa i towarzyszy ludziom podczas ich ziemskiej wędrówki. Tego dnia przed Mszą Św. wieczorową w bazylice odprawiony został różaniec w intencji rekolekcji i o pokój na Ukrainie.
Niedzielne kazanie rekolekcyjne nawiązywało do ewangelii z tego dnia: do Miłosierdzia Bożego. Ksiądz rekolekcjonista mówił o przebaczeniu, o wyzbyciu się nienawiści i niezmiernej miłości Boga do człowieka. Każdy, kto ze skruchą wyzna swoje grzechy, zostanie z nich oczyszczony. Miłosierdzie Boże nie ma granic.
Na zakończenie każdej niedzielnej Mszy Św., proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko, podziękował księdzu rekolekcjoniście za słowa skierowane w sanktuarium prostyńskim przygotowujące parafian do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90